Το μεταβολικό, το ανοσοποιητικό και το ορμονικό σύστημα είναι άρρηκτα συνδεδεμένα και αλληλένδετα. Όσο πιο ευέλικτο είναι το μεταβολικό, το ανοσοποιητικό και το ενδοκρινικό σύστημα, τόσο καλύτερα μπορείτε να προσαρμοστείτε στις διάφορες απαιτήσεις της ζωής, στην καθημερινότητα, στην εργασία, καθώς και στον αθλητισμό. Στην περίπτωση της δυσλειτουργίας, από την άλλη πλευρά, ευνοούν την ανάπτυξη και τη διατήρηση πολυάριθμων ασθενειών και διαταραχών της ευεξίας, οι οποίες εμφανίζονται συνήθως με ασαφή, αντιφατικό, φαινομενικά ασυνάρτητο και ανεξήγητο τρόπο και είναι δύσκολο να περιγραφούν. Οι ενδείξεις είναι π.χ.
Στις περισσότερες περιπτώσεις, εμπλέκονται αιτιωδώς διάφοροι παράγοντες. Για παράδειγμα, το ανοσοποιητικό σύστημα μπορεί να αναγκάσει τον θυρεοειδή αδένα να απελευθερώσει περισσότερη rT3 - μια θυρεοειδική ορμόνη - και έτσι να θέσει τον υπόλοιπο μεταβολισμό σε χειμερία νάρκη. Αυτό είναι καλό στην οξεία ασθένεια, αλλά όχι μακροπρόθεσμα. Τότε εκδηλώνεται, μεταξύ άλλων, σε χρόνια κρύα χέρια και πόδια, δυσκολίες στην εγκυμοσύνη ή σε χρόνια υπολειτουργία των οργάνων.
Επίσης, οι καλά συντονισμένοι ορμονικοί μηχανισμοί ανατροφοδότησης μπορεί να αποδιοργανωθούν. Για παράδειγμα, το χρόνιο στρες οδηγεί σε αντίσταση στην κορτιζόλη - μειωμένη ευαισθησία, στα αισθητήρια στοιχεία - με αυξημένα επίπεδα κορτιζόλης στο αίμα.
Επιπλέον, ο μεταβολισμός μπορεί να επιβαρυνθεί αν ο οργανισμός παίρνει το μεγαλύτερο μέρος της ενέργειάς του από ψωμί, ζυμαρικά και γλυκά για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αυτό όχι μόνο επιβαρύνει το πάγκρεας, το οποίο πρέπει να παράγει υπερβολικά πολλή ινσουλίνη, αλλά προκαλεί επίσης συνεχείς διακυμάνσεις του επιπέδου ενέργειας, είμαστε συχνά κουρασμένοι και τροφοδοτούνται οι φλεγμονώδεις διεργασίες.
Μόνο μια βαθιά ανάμνηση και εξέταση μπορεί να αποκαλύψει πιθανές συνδέσεις εδώ. Η οστεοπαθητική θεραπεία ενός ασθενούς, η οποία βασίζεται στο μεταβολικό/ανοσολογικό/ορμονικό μοντέλο της οστεοπαθητικής, αποσκοπεί στην ομαλοποίηση και πάλι αυτών των βασικών λειτουργιών.
Εξηγούμε τις συνδέσεις και τις κλινικά σχετικές αλληλεπιδράσεις και βρίσκουμε λύσεις για να ανακουφίσουμε τα παράπονά σας και να υποστηρίξουμε τη θεραπεία σας. Για παράδειγμα, αντιμετωπίζονται τα νεύρα και η αγγειακή παροχή και οι περιτονικές αναφορές των ενδοκρινών αδένων και της στάσης του σώματος. Επιπλέον, η θεραπεία λαμβάνει υπόψη τις συνθήκες της ζωής, όπως η έκθεση σε παθογόνους παράγοντες και τοξίνες, η χαμηλού βαθμού φλεγμονή, το μικροβίωμα, το κοινωνικό και συναισθηματικό στρες, καθώς και παράγοντες του τρόπου ζωής, όπως ο ρυθμός ύπνου-αφύπνισης, η άσκηση, ο χρόνος καθισιού και η διατροφή.
Όσο καλύτερα γνωρίζετε τους παράγοντες που προάγουν την υγεία και τους παράγοντες που προκαλούν ασθένειες όσον αφορά αυτά τα συστήματα, τόσο πιο συνειδητά μπορείτε να παίρνετε τις σωστές αποφάσεις για τον εαυτό σας και την υγεία σας.
Με το ιστολόγιό μου θα ήθελα να καταστήσω τον τομέα της ολιστικής υγείας, που αποτελείται από εξειδικευμένες γνώσεις και πρακτικές ιδέες για το ΝΟΥ, το ΣΩΜΑ και τον ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ, προσιτό στο ευρύ κοινό.
Κέντρο οστεοπαθητικής Liem
Frahmredder 16
22393 Αμβούργο